18 Ağustos 2015 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim Kurumları yönetmeliğinin standartlar yönergesine ek bir madde koyarak, engelli öğrencilerin rahat öğrenim görebilmelerini sağlamak amacıyla, özel eğitim kurumu binası içerisinde asansör bulunmuyorsa eğer, engelli bireylerin üst katlara erişimini sağlayacak taşıma ve iletme sistemlerinin (engelli asansörü) bulunmasını ek bir madde ile zorunlu hale getirdi. Böylece engelli bireyler merdivenlerden taşıma ve iletme sistemleri ile üst katlara rahatlıkla çıkıp inebilecek.

Ancak, bu sistemleri kolaylıkla alınabilen CE belgesine sahip her firmanın kurabileceği, herhangi bir test aşamasından geçmemiş, kalite test belgesi bulunmayan, güvenlik açısından yeterli standartlara sahip olmayan sistemlerin kullanılabilecek olması sektör içerisinde endişe yaratıyor bu nedenle sadece CE belgesinin bu tip sistem ve cihazlar için yeterli standartları sağlamayacağına dikkat çekiliyor.

Ek madde uygulamaya girmeden önce, birden fazla kata sahip eğitim kurumlarında, Özel Öğretim Kurumları kanununa göre TSE standartlarına uygun asansör bulunması zorunluluğu bulunuyordu ancak bazı yapıların eski olması ve standartlara uygun asansör bulunmaması nedeniyle, özel eğitim kurumları bu şartları sağlamak açısından zorlanıyordu.

Engeller Kalkıyor Ancak Sadece CE Belgesi Yeterli mi?

Milli eğitim bakanlığı 19 Kasım 2015 tarihinde, tüm Milli Eğitim İl Müdürlüklerine gönderdiği yazı ile:

“Özel öğretim kurumlarında engellilerin erişebilirliğini sağlayan taşıma ve iletme sistemlerinin kullanılmak istenmesi halinde; kullanılacak taşıma ve iletme sistemlerinin, ilgi yazıda da belirtildiği üzere Türk Standartları Enstitüsü’nün belirlediği standartlara uygun veya ₺CE₺ sertifikasına sahip olması gerekmektedir.”

Ancak bu konu engelli bireyler açısından önemli ve hassas bir konu. CE sertifikası bir kalite test belgesi değildir, bu tip cihaz ve sistemlerin ‘TSE - ISO 7176-28 - ISO7176-23 - CE belgelerine sahip olması gerekmektedir. Engelli asansörü (taşıma ve iletme sistemleri), asansörü bulunmayan yapılarda katlar arası merdivenlerden insan taşıma amacına hizmet ediyor, bu nedenle taşıyıcılar son derece güvenli olmak zorundadır. Sadece CE belgesinin yeterli görülmemesi gerekmektedir.

Kaynak : Sözcü Gazetesi / 03/12/2015

1811 yılında kurulan Tk-Encasa / ThyssenKrupp, ilk kez 1865 yılında Merdiven Asansörü üzerine ar-ge çalışmalarına başlamış ve sektörde lider bir dünya markasıdır.