ThyssenKrupp Encasa özel ve kamu alanlarında erişim çözümleri ile ilgili taleplerde gelişme kaydediyor.

Firma, Elevator World dergisi tarafından Mekke Saat Kulesi’nde, dünyanın en yüksek irtifasında gerçekleştirilen koltuk asansörü uygulaması ile 2014 Yılın Projesi ödülüne layık görüldü.

Türkiye; 6 Ocak 2014: Dünyanın önde gelen koltuk tipi merdiven asansörü, tekerlekli sandalyelere uygun platform tipi merdiven asansörü ve mekâna özel Ev Asansörü üreticilerinden olan TyhssenKrupp Encasa, Türkiye pazarında, ürünlerine olan taleple, önemli potansiyel görüyor.

Türkiye’de, yükselen yaşam standartları ve uzayan insan hayatı konfor ve yaşam kalitesini yükselten ürün ve hizmetlere olan talebin artmasına yol açmaktadır. ThyssenKrupp Encasa Genel Müdürü Erhan Eriş bu durumu şöyle yorumlamaktadır, : “Ürünlerimiz evlerin içi olduğu kadar kamu alanlarında da hayatı kolaylaştırmakta ve rahat erişilebilirlik sağlamaktadır. Karşımıza çıkacak her duruma uygun, ona özel çözümler sunabilmekteyiz.”

Son dönemde ThyssenKrupp Encasa’nın gerçekleştirdiği başarılı projeler arasında, Mimar Sinan Camii platfom asansörü kurulumu, Tekirdağ Belediyesi kapsamında okullara ve belediye binalarına ulaşılabilirlik sağlayan 15 adet eğimli ve dikey platform asansörü kurulumu ve İstanbul’un gözde mekânlarından Jamie Oliver’in restoranı “Jamie’s Restaurant” da kurulan dikey platform asansörünü sayabiliriz.

Firma şimdi Elevator Word dergisi tarafından verilen, dünyanın ikinci en yüksek binası olan Abraj Al-Bait Towers, bir diğer adıyla Mekke Saat Kulesi Oteline dünyanın en yüksek irtifada gerçekleştirilen koltuk asansörü projesi ile almış olduğu, 2014 Yılın Projesi ödülünü kutlamaktadır. Kulenin en yüksek noktasında şu anda bir “Flow” koltuk asansörü çalışmaktadır.

Erhan Eriş şöyle devam ediyor: “Mekke Saat Kulesi projesi çok dikkate değer bir projedir. Ürettiğimiz “Flow” koltuk tipi merdiven asansörü binanın tepe noktasında erişimi sağlayabilecek tek çözüm olarak saptanmış ve projenin kendine has tüm özelliklerinden dolayı Elevator World dergisi tarafından ‚ 2014 Yılın Projesi ‚ödülüne layık görülmüştür.”

Proje Platform Asansörleri ve Koltuk Tipi Merdiven Asansörleri kategorisinde teknik ürün özellikleri ve kurulum özellikleri alanlarındaki eşsizliği ile birincilik ödülüne layık görülmüştür. 20 rakip başvuru arasından başarıya ulaşmıştır. Ödülde gelişmiş teknoloji kullanımının yanı sıra diğer belirleyici kriterler inovasyon, orijinalite, yaratıcılık, karşılaşılan zorlukların aşılması, kurulum metotları ve tekniği olmuştur.

Koltuk asansörünün rayı, kulenin merdiveninde yer alan yedi spiral dönüşe, toplam 91 basamağa ve ortalama 380 mm olan basamak genişliği ölçülerine uygunluk gösterecek şekilde, özel olarak üretilmiştir. Koltuk asansörü 24,8 metre uzunluğa ulaşan, 29 dönüş içeren 13 ray parçasından oluşmaktadır. Kullanılan alanı minimize edebilmek için ray merdiven dönüşünün iç kısmına monte edilmiştir.

“Flow” Koltuk asansöründe kullanılan koltuğun kolaylıkla manevra edebilmesini sağlamak için asansör, Gelişmiş Dönme ve Seviyelendirme teknolojisi olarak bilinen ASL Advanced Swivel and Leveling Technology ile üretilmiştir. Bu eşsiz sistem merdiven asansöründeki yürür koltuk aksamın rayın geometrik şekliyle senkronize hareket etmesini mümkün kılmakta ve bu özelliğiyle merdiven içindeki kısıtlı alanın maksimum kullanımına imkan vermektedir. Bu teknoloji Flow koltuk tipi merdiven asansörünün bu projede kullanılabilecek tek uygun koltuk asansörü çözümü olarak belirlenmesini sağlamıştır.

Merdiven ölçülerine göre spesifik olarak üretilen Fow koltuk asansörü ray üretiminde, fotometrik ölçme sistemlerinin kullanıldığı hassas ölçümleme önemli rol oynamaktadır. Bilgisayar destekli ölçümleme sisteminin kullanımı Mekke Saat Kulesinde hem binamın en yüksek noktasında yer alan hilalin hem de ilgili alanın kaplamalarının tamamlanmamış olmasından dolayı mümkün olamadı. Bu nedenle 569 metre yükseklikte açıkta zorlu hava koşullarına ve kuvvetli rüzgarlara rağmen manuel çizimlerle gerçekleştirilen ölçümleme aşılan önemli bir zorluklardan biri oldu.

13 Parça ve 29 dönüşten oluşan ray sisteminden oluşan koltuk asansörünün nihai kurulumu sadece bir haftada tamamlandı. Spiral merdiven etrafındaki kısıtlı alanda kurulan tüm sistemi göz önünde bulundurduğumuzda bunun çok kısa bir süre olduğunu söyleyebiliriz.

Böylece, tüm bunların sonucunda, 16ıncı Elevator World Yılın Projesi ödülü jürisi “Mekke Saat Kulesi” projesini, proje ön çalışmalarında en uygun çözümün bulunması için yapılan danışmalık aktivitelerinden nihai kuruluma kadar gerçekleşen birinci sınıf referans proje olarak göstermiştir.

BASIN İLETİŞİM: Lisa George/ Sali Takouz, Iris PR, Dubai, UAE. Tel: +971-55-107 8561/+971-50-9601446. E-mail:lisa@irispr.net/sali@irispr.net.

ThyssenKrupp Encasa Asansör Sanayi ve Ticaret A.Ş. :

ThyssenKrupp Encasa Asansör Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ev Asansörlerinin yanı sıra platform tipi ve koltuk tipi merdiven asansörlerinin önde gelen tedarikçisidir. ThyssenKrupp Encasa tasarımları kavramsallaştırır ve müşteriye özel kişisel çözümler sunar. ThyssenKrupp Access Solutions bünyesinde yer alan firma dünya çapında 21 kuruluşu ile özel ve kamu sektörüne erişilebilirlik çözümleri sunan lider üreticilerden biridir. Ürün yelpazesi koltuk tipi merdiven asansörleri, platform tipi merdiven asansörleri ve ev asansörlerinin yanı sıra havalimanı köprülerinde kullanılan yolcu körüklerini içermektedir. Ekim 2012 den bu yana Access Solutions Erişilebilirlik ve Havalimanı Sistemleri ürünlerini ThyssenKrupp AG Elevator Technology çatısı altında birleştirmektedir.

Asansör Teknolojileri iş sahası ThyssenKrupp Grubunun yolcu taşıma alanındaki küresel aktivitelerini bir araya getirmektedir. 150 ayrı ülkedeki müşterilerine 2012/2013 yıllık satışları 6,2 Milyar Eur olarak gerçekleşen ThyssenKrupp Elevator dünyanın önde gelen asansör üreticilerindendir. 49.000 İleri derecede eğitimli personeli ile firma, müşterilerine özel, yaratıcı, enerji verimliliği üst düzeyde çözümler sunmaktadır. Ürün gamı yolcu ve yük asansörleri, yürüyen merdivenler ve yollar, yolcu körükleri, koltuk ve platform merdiven asansörlerinin yanı sıra tüm ürünleri için müşteriye özel servis hizmetlerini içermektedir. Dünya çapında 900 ayrı bölgede yer alan ve yakınlığını garanti eden satış ve servis ağı ile müşterilerine hizmet vermektedir.

ELEVATOR WORLD Ödülleri:

Elevator World Yılın projesi ödülü bu sene itibariyle 16ıncı kez verilmektedir. Dünya çapında yayınlanan dergi yaratıcı tasarımlar veya özel uygulamaları ile önemli sorunlara çözüm getiren dikey, yatay ve eğimli taşıma sistemlerini bu ödülle onurlandırmaktadır. Bu prestijli ödülü kazanmak üzere her yıl birçok firma yarışmada yer almak için başvuruda bulunmaktadır. Verilen ödüller şu kategorilerde sıralanmaktadır: “ Asansörler, Yeni Yapılar”, “Asansörler, Modernizasyon”, “Yürüyen Merdivenler, Yeni Yapılar”, “Yürüyen Yollar”, “Eğimli Asansörler”, “Platform Asansörler ve Koltuk Tipi Merdiven Asansörleri”, “Özel-Ev Tipi Asansörler” ve “Otomasyon İnsan Taşıyıcıları”.

Daha fazla bilgi için www.elevatorwold.com